Státní byt a družstevní byt byl kdysi notně skloňován. Dnes již tomu tak moc není, neb tohle mladí neřeší. Prostě si vezmou hypotéku na bydlení a tím to pro ně končí. Ostatně, družstev již není tolik jako kdysi. Ale existují a mohou dostat mladé lidi nebo kohokoli jiného z potíží s bydlením. Rozdíl mezi tím a klasikou je především v tom, že klasický byt je napsán na vás, tedy na majitele. V družstvě je majitel právě ono družstvo. Vy jste si koupili práva a povinnosti spojená s užíváním bytové jednotky. Těch většinou bývá více v jednom domě a ten právě patří tomu družstvu. Tedy těch bytových jednotek.
Samozřejmě, že bydlení zde je levnější, ale nese to i drobná rizika, například ta spojená s hospodařením družstva jako takového. A také se to pojí s fámou, že na tento druh bydlení není možno čerpat hypotéku Hahahaha. Někde to jde a někde ne, je to jako všude. Silně zaostávající bankovní sektor vám ji asi neposkytne a je třeba hledat mimo něj. Tedy ostatní musí hledat, vy jako čtenáři tohoto článku hledat nemusíte a později vám řeknu proč. Tedy v tom případě, že se o hypotéku na družstevní byt tak trochu, nebo hodně zajímáte.
Tato problematika je zajímavá v tom, že se lidé domnívají, že hypotéka je kryta nemovitostí na jméno. Tedy, na jméno majitele, tedy vás. Ano, to je pravda, ale musí se každá půjčka, která se nazývá hypotékou řídit tímto pravidlem? Nelze poskytnout jinou půjčku se stejnými parametry, které se však tímto pravidlem neřídí. Jistě lze, ale zkostnatělá bankovní sekce to neumí a dělat asi ani nechce. Proto se na to musí jinak. Hypotéka na družstevní byt se vyřizuje skoro stejně jako běžná půjčka. A nyní je čas, abych splnil slib, že vy, čtenáři nemusíte hledat poskytovatele. Ten zde má totiž odkaz v podobě jinak barevného textu, na který si musíte kliknout. A zbytek uvidíte sami.