Voda v zahradním bazénu musí mít i správné pH


Chystáte se pořídit bazén pro relaxaci, třeba jen menších rozměrů, který by byl zapuštěný pod úroveň země, a byl by v provozu po dobu zhruba pěti měsíců od května do září? A už víte, kam jej umístit, a jaký bude mít tvar? To ale není vše, co potřebujete zajistit. Provozování bazénu na vlastní zahradě je docela věda. Kdo se domnívá, že do nádrže nalije vodu a spustí bazénovou filtraci, aby z vody odstranil hrubé nečistoty, čímž si zajistí její dokonalou čistotu, je na omylu, a brzy se přesvědčí o tom, že pouhá bazénová, byť dostatečně výkonná filtrace, na to nestačí. Voda je totiž médium, které je využíváno mnoha živočichy, a jejich rozmnožení není v bazénech vítáno. Proto se voda také patřičně dezinfikuje různými metodami – chlorováním, elektrolýzou solného roztoku, UV lampou apod.

venkovní bazén

Aby byly tyto prostředky účinné, je třeba udržet zejména dva základní parametry bazénové vody, a sice alkalitu a pH. Tyto dvě veličiny se navzájem ovlivňují a je třeba udržet je v optimální hodnotě. Pokud je alkalita příliš vysoká, snižuje se tím účinnost dezinfekčních prostředků, a velmi snadno se pak voda zakalí. Vodní zákal pak rozhodně nikoho neláká ke koupání a bazén přestáváme využívat.

bazénový teploměr

Alkalita ale také může být příliš nízká, tehdy je zapotřebí nasadit prostředek Alkalita plus 9 kg, který ji zvýší, aby nedocházelo ke korozi kovových dílů a k podráždění sliznic, pokožky a očí. Velmi nízká alkalita brání optimalizaci hodnoty pH, a tím pak nelze správně nasazovat prostředky bazénové chemie.

Abyste zjistili hodnoty alkality a pH vody v bazénu, potřebujete mít k dispozici vhodné testery, ty se prodávají jako součást základního příslušenství. Bez testeru nelze přesně zjistit tyto hodnoty, pouhým odhadem se k nim nedopracujete a samozřejmě tu nelze aplikovat ani ochutnávku vody a podobné nesmysly.