Příliš mnoho modrého světla poškozuje zrak


Pracujete často dlouho do noci na počítači, nebo jej využíváte déle, než je zdrávo i v průběhu dne? Pak poměrně značně přetěžujete svůj zrak a může se vám stát, že se výrazně zhorší a budete odkázáni na zvyšující se počet dioptrií. Zrak je náš nejdůležitější smysl a bez něj jste skuteční chudáci. Život pak bude výrazně omezený a rozhodně vás nenaplní tak, jako toho, kdo své oči šetřil.

čtení knihy

Co tím máme na mysli? Kdo není slabozraký či přímo nevidomý v důsledku úrazu, těžké nemoci nebo přímo od narození, by měl o svůj zrak pečovat stejně důsledně, jako o zuby. Šetřit buňky oční tkáně lze více způsoby:

stres u počítače

Prašné prostředí a smog – tyto vlivy poškozují zrak možná víc, než si myslíte. Výhodu má hlavně ten, kdo žije mimo velká města ve venkovských oblastech.

Stres – kdo se často stresuje, oslabuje celé tělo, a tedy i svůj zrak. Stres totiž vyžaduje větší spotřebu živin, a ty pak schází v buněčné regeneraci. Problematický je zejména hořčík, proto se vystresovaným lidem vyplatí jej suplementovat.

Nevhodná životospráva – vliv stravy na lidský organismus je poměrně dobře znám i popsán. Dopřejte si více ovoce, zeleniny, ořechů, luštěnin a celozrnného pečiva, namísto bílé mouky, bílého cukru, alkoholu, cigaret a přemíry masa a uzenin.

Přetížení zraku – jestliže budete pozorovat bez tmavých brýlí oblouk elektrické svářečky, postihne vás bolestivý zánět spojivek. Zrak však přetěžujeme i jinak, a mnohem nenápadněji, zejména dlouhým sledováním televize, monitoru počítače či displeje mobilního telefonu a tabletu. Modrá barva světelného spektra potlačuje regeneraci oční tkáně a ty se pak rychleji opotřebovávají a stárnou. Proto se jako vhodný pomocník jeví brýle s ochranou proti modrému světlu. Můžete je nosit každý den, doma i v zaměstnání a hodí se i pro běžné každodenní činnosti, nejen pro práci na PC.