Výrobní nástroje

Optimální řešení

Mnoho součástek se vyrábí z plechu, což může mít hned několik důvodů. Je totiž tenký, lehký a přesto se dá využít na velké plochy, protože i při tak malé tloušťce na rozdíl od plastu dosahuje velmi dobré pevnosti. Setkáme se s ním třeba hojně u osobních automobilů, kde se využívá na spoustě částech karoserie. Abychom však dosáhli všech možných prolisů a složitých tvarů, tak využíváme speciální střižné a ohýbací nástroje. Vytvořit takový nástroj je celkem věda, protože třeba při ohýbání se musí spočítat vhodný poloměr a dále dát pozor na odpružení, kvůli kterému by se mohl o něco vrátit do původní polohy, takže už by nám neseděl.

poškrábaný plech

Pro konstrukci těchto nástrojů samozřejmě existují různé normy a tabulky, podle kterých můžeme postupovat. Většinou je však udáváno nějaké rozmezí hodnot, proto se vyplatí zkušenosti z praxe, abychom zvolili co nejoptimálnější hodnoty. Jestli materiál dané tváření vydrží můžeme zkontrolovat v 3D softwaru, kde přímo uvidíme, na jakých místech je největší namáhání a jeho hodnotu.

Spolehlivý dodavatel

Spoustě firem by se nějaký ten střižný či nějaký nástroj hodil, ovšem vzhledem k tomu, že se jeho výrobou nezabývají, tak většinou se dojde k tomu, že jeho výroba se jim finančně nevyplatí. Od toho je tu společnost HRO TECH https://www.hro-tech.cz/, která má všemožné nástroje jako jeden z hlavních produktů své výroby, takže jsou v této oblasti skutečnými specialisty. Začíná to pečlivou konstrukcí, u které si využívají moderní software. Následně přebírá práci jejich strojní park, kde nechybí ani různé moderní technologie výroby jako je třeba elektroerozivní obrábění.

ohýbané roxory

Díky němu se dosáhne požadované přesnosti a Vaše výrobky po použití těchto nástrojů budou mít patřičnou kvalitu. Samozřejmě při konstrukci nástrojů dbají na přídavky na opotřebení, aby se při provozu rozměry nedostali pod toleranci. To se samozřejmě jednoho dne při dlouhodobém používání stane a pak se řeší oprava či výměna dané časti za novou, což záleží na konkrétním případu.